7 Temmuz 2012 Cumartesi

Sony Alpha 900 Adobe Camera Raw Color Profiles

 Adobe Camera Raw 7.1 Renk Sorunu

   Sony Alpha 900 (Dslr-A900) makinamda çektiğim fotoğrafların renkleri raw formatında photoshopta işlediğimde birbirine benzemiyordu... Açıkçası bu uzun süredir canımı çok sıkan bir konuydu bir türlü çözüm bulamamıştım. Nihayet çözümüne Dpreview de rastladım uyguladım gayet başarılı oldu. Benim gibi sorun yaşayanlar için bende konuyu anlatmaya karar verdim. Kısa bir video ekledim. Umarım işinize yarar. Yöntem diğer makinalarda benzer şekildedir.


Aşağıdaki resimlerde olduğu gibi CS6 da standart ayarlarda gölgeler daha açık ve renk soluk. Makina Profili ayarında ise daha canlı. Ben bu fotoğrafı Vivid modunda çektim. Photosop la açmaya çalıştığımda standart ayarlar geliyor ve doğal olarak renk profili değişiyor. Fotoğrafın niteliğine göre büyük renk sorunları oluşabiliyor.
Adobe Camera Raw 7.1
Sony A-900 Color 

   ACR de varsayılan olarak Sony a900 renk profili bulunmuyor. Bunu elle yüklememiz gerekiyor. Google'a profili_a900 yazıp arattığınızda download linki ile karşılaşıyoruz ve indiriyoruz.
   Daha sonra indirdiğimiz zipli dosyayı açarak işletim sistemine göre şu şekilde yüklüyoruz:

Windows XP: "C:\Documents and Settings\All Users\Dati applicazioni\Adobe\CameraRaw\CameraProfiles\Sony DSLR-A900".
Windows Vista/7: "C:\ProgramData\Adobe\CameraRaw\CameraProfiles\Sony DSLR-A900".
MAC OS: "Library/Application Support/Adobe/CameraRaw/CameraProfiles\Sony DSLR-A900".
Bir çok makinanın Profili ACR de hazır olarak gelse de sizinki yoksa sorunu bu şekilde giderebilirsiniz. Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle...


1 yorum:

  1. baki, sayfan hayırlı olsun...cs6 da siyah beyaz resmi renklendirme ile ilgili bir anlatı yayınlarsan sevinirim. metin şimşek...

    YanıtlaSil